top of page

Уилям Стенли е роден през 1858 г. През живота си той получава 129 патента, обхващащи широк спектър от електрически уреди. Най-забележителното от тях е индукционната намотка, трансформатор, който създава електричество с променлив ток. През 1880-те всяка електроразпределителна система използва постоянен ток (DC). Проблемът е, че DC предаването на дълги разстояния е непрактично, изисква дебели кабели, е опасно и не може да се използва за осветление. От друга страна, системите с променлив ток (AC) не са имали тези недостатъци. АС системите за напрежение могат да се променят чрез използване на индукционни бобини, но не е разработена практическа бобина.Патентът на Стенли # 349,611 промени всичко това и се превърна в прототип на всички бъдещи трансформатори.

Роден в Бруклин, Ню Йорк, Стенли посещава частни училища, преди да се запише в университета в Йейл. Започва да учи право в 21-годишна възраст, но по-късно от половин семестър излиза от училище, за да търси работа в нововъзникващата електроенергия.

Първата работа на Стенли беше като електротехник с един от първите производители на телеграфни ключове и пожароизвестяване. Той е проектирал една от първите електрически инсталации в страната за магазин на Пето авеню в Ню Йорк. След като изобретателят и индустриалецът Джордж Уестингхаус научава за постиженията на Стенли, той наема Стенли като главен инженер в своята питсбъргска фабрика. През това време Стенли започна работа по трансформатора.

След като Стенли напуска Питсбърг, през 1886 г. изгражда първата AC система, осигуряваща осветление за офиси и магазини на главната улица на Големия Барингтън, Масачузетс. Той направи трансформатори, спомагателно електрическо оборудване и електрически уреди. Stanley Electric Manufacturing Company е закупена от General Electric през 1903 година.

  • White Instagram Icon

© Copyright 2023 by Elementary school. Направено с помощта на Wix.com

Контакти

Tel: 359-8765-46909

Email: sanuk.20012@gmail.com

Адрес

Димитровград 6400, България

кв. Раковски

булевард "Димитър Благоев" 84

bottom of page