
Електрическа енергия или съкратено електроенергия е енергията на електромагнитното поле, произведена с цел използване в практиката. Електроенергията се доставя от електрически вериги изградени въз основа на законите на Кирхоф за разпределение на електрически ток и електрическо напрежение. Когато електроенергията бъде превърната в друг тип енергия (топлина, светлина, движение), тя престава да бъде електроенергия.
Има пет енергийни сектора:
-
Индустриалният сектор включва съоръжения и оборудване, използвани за производство, селско стопанство, добив и строителство.
-
Транспортният сектор включва превозни средства, които транспортират хора или стоки като автомобили, камиони, автобуси, мотоциклети, влакове, самолети, лодки, баржи и кораби.
-
Жилищният сектор се състои от жилища и апартаменти.
-
Търговският сектор включва офиси, молове, магазини, училища, болници, хотели, складове, ресторанти и места за богослужение и обществено събрание.
-
Секторът на електроенергията консумира първична енергия, за да генерира по-голямата част от електроенергията, потребявана от другите четири сектора.
Производство
Основните принципи на производство на електричество са открити в периода между 1820 и 1830 г. от английския учен Майкъл Фарадей. Неговият метод се използва и до днес: електричеството се получава при движение на проводник между полюсите на магнит. [1]
Производството на електроенергия става в електрически централи чрез преработване на първични енергоносители - въглища, ядрено гориво, воден потенциал и други. В сърцевината на почти всяка електрическа централа стои електрически генератор, преобразуващ енергията от природен ресурс: механична енергия от налягането на водата (ВЕЦ), топлината на изгаряното гориво, силата на вятъра, на приливната вълна и на течението на реките в електрическа енергия. Произведената електрическа енергия се трансформира и пренася по изградена преносна система до местата, където се осъществява нейното разпределение и довеждане до краен потребител - стопански субект или битов потребител.
Приложения
Електрическата енергия е особен вид енергиен източник, който намира широко приложение в почти всички сфери на икономиката, комуналната област и домакинствата. Тя може да се преобразува в различни други видове енергия - като топлинна енергия, механична енергия и притежава свойства, характерни само за нея. За разлика от други енергоносители, като например природен газ, въглища, течни горива и други, електрическата енергия не може да се складира или съхранява, а се консумира пряко от потребителите. Това налага системата, посредством която продуктът достига до крайния потребител, да бъде постоянно „балансирана“, т.е. при промени в потреблението да се включват/изключват производствени мощности.
Продуктът „елeктрическа енергия” се използва за промишлени цели по следния начин:
-
задвижване на апарати, машини и съоръжения;
-
технологични процеси, свързани с гореща обработка на метали - заваряване, пещи за топене, съоръжения за термообработка и др.;
-
електрохимични процеси - металургични и химически процеси
